Excellent Car Service

Eksploatacja samochodu

Kiedy należy wymienić rozrząd

Zdecydowanie nie warto z tym zwlekać! Na rynku trudno znaleźć już silniki bezkolizyjne, więc nawet niewielki przeskok łańcucha może doprowadzić do prawdziwej katastrofy: zderzenia tłoków z zaworami. Wymiana rozrządu nie należy do najbardziej kosztownych usług u mechanika, a dzięki niej można ustrzec się poważnej awarii silnika lub jego całkowitego zniszczenia. Wtedy trzeba będzie sięgnąć o wiele głębiej do portfela – nowy silnik do nawet popularniejszych modeli BMW potrafi kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych. Lepiej więc pilnować terminów i zawczasu odwiedzić Excellent Car Service w Zakrzewie. Zwłaszcza, jeżeli kupiłeś używane auto i nie wiesz, kiedy ostatnio wymieniany był w nim rozrząd. Jak często trzeba to robić? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Wymiana rozrządu łańcuchowego – co ile tysięcy kilometrów?

Najczęściej eksperci doradzają, aby zająć się tym po przejechaniu od 200 do 300 tysięcy kilometrów. Jak widać, rozstrzał jest więc całkiem spory i może się całkowicie różnić w zależności od modelu, roku produkcji i marki auta. Dlatego najlepiej dokonywać wymiany rozrządu zgodnie z wytycznymi producenta znajdującymi się w książce serwisowej. Zawsze warto jednak przyjąć pewien margines bezpieczeństwa i zajrzeć do mechanika nieco wcześniej.

Niestety, błędem jest kierowanie się jedynie przebiegiem. Bardzo duże znaczenie dla żywotności łańcucha drabinkowego lub zębatego ma również stosowanie oleju silnikowego o odpowiednich parametrach i zachowanie zalecanej częstotliwości wymian. Jeżeli tego nie dopilnujemy, łańcuch ulegnie dużo szybszemu zużyciu, nawet jeżeli będziemy mieli stosunkowo niski przebieg.

Objawy mogące świadczyć o uszkodzeniach w obrębie rozrządu

Jeżeli zauważysz którekolwiek z tych niepokojących sygnałów w swoim aucie, natychmiast skontaktuj się z mechanikiem:

  • większe zużycie oleju silnikowego i/lub paliwa
  • problemy z rozruchem
  • dziwne odgłosy słyszalne niedługo po odpaleniu zimnego silnika
  • szarpnięcia podczas przyspieszania

 

Zadbaj o optymalną żywotność silnika, zleć nam wymianę rozrządu w swoim aucie odpowiednio wcześnie!

Kontakt